15 pravila za majke sinova

Nedavno sam vidjela listu “pravila za očeve s kćerkama” i inspirisala se da napravim sličnu listu, ali za majke sa sinovima.

Nadam se da ću i ja podstaći druge majke da podržavaju i budu ponosne na svoje sinove.

Vi ste najvažnije žene u njihovim životima, njihovi prvi učitelji i one od kojih će tražiti odobrenje počevši od “Smijem li napolje?” do “Da li da je zaprosim?”.

Ovo je jako odgovoran posao, ali kao majke – spremne ste za to.

1. Naučite ga da kaže kako se osjeća

Sinovi imaju osjećanja, kao i ćerke i želeće da ih pokažu. Plakaće od straha i gristi od uzbuđenja. Dopustite mu to. Neka se njegovo tijelo kreće emocijama, ali objasnite mu šta su emocije i kako da odgovori na tu emociju u budućnosti. Navedite druge ljude koji se osjećaju isto i uporedite kako pokazuju tu emociju. Pričajte o njegovim emocijama tako da će jednog dana kada odraste, znati razliku između ljutnje i srama, između razočaranja i žalosti.

2. Budite njegov najglasniji navijač

Nema sumnje da ste najglasnija osoba na tribinama kada on ima utakmicu. Nema sumnje da će poludjeti kada pokažete njegove slike u pelenama njegovoj djevojci.

Nema nikakve sumnje da će pokušati da sakrije od te iste djevojke da njegova mama piše blog u kome spominje njega. Reći će vam da prestanete. Reći će vam da ga je sramota. Ali on će znati da postoji barem jedna osoba koja se uvijek i po svaku cijenu zalaže za njega.

3. Naučite ga kako da opere veš

… i uključi mašinu za pranje sudova i opegla košulju. Možda ne odluči uvijek da to uradi. Možda to nikada neće morati. Ali jednog dana biće vam zahvalan.

4. Čitajte mu i čitajte sa njim

Djeca postaju čitaoci na krilima svojih roditelja. Ponudite svom sinu priliku da nauči nove stvari, vjeruje u čarobna mesta i zamišlja veće mogućnosti kroz knjige. Neka vidi kako čitate romane, čitate časopise.

Pomozite mu da razume da je pisana reč način da se vječno živi. Pisci su bilježnici istorije i sjećanja. Oni vode evidenciju o tome kako smo tada živjeli; O onome što smo mislili da je zanimljivo; Kako smo razgovarali jedni sa drugima; Čitači pomažu u očuvanju ovih sjećanja.

5. Podstaknite ga da pleše

Ples, ritam i muzika su kulturni univerzali. Svako voli i osjeća bar jedno od ova tri. Ohrabrite svog sina da kad ga ponese melodija neka napravi pokret. Ne mora da bude savršeno, bitno je da uživa u tome.

6. Uvjerite ga da ima primjera dobrih ljudi i žena koji su moćni zbog svog mozga, odlučnosti i integriteta.

Primjeri muškaraca sa velikim mišićima i uniformom (poput Betmena i Supermena) kao i prelijepih žena (Diznijeve princeze) će okružiti vašeg sina od rođenja. Ali pobrinite se da on takođe zna za ljude koji su bili uspješni zbog svoje pameti i odlučnosti kao što su: Albert i Mileva Ajnštajn, Pjer i Marija Kiri, Nikola Tesla, Milunka Savić, Mihailo Pupin, Milutin Milanković, Amelija Erhart, Jovanka Orleanka, Gandi… Na kraju krajeva, budite i sami primjer pametne, samosvjesne i uspješne žene koja je superheroj za svoju djecu.

7. Naučite ga da se lijepo ponaša i da bude nežan

Sa bebama, cvijećem, životinjama i ljudskim osjećanjima. Naučite ga da pomaže drugima i sami mu budite primjer za to. To je lijepo i čini svet boljim mjestom.

8. Neka se isprlja i pocijepa odjeću

Odlučite da ćete se opustiti kada je odjeća (i obuća) u pitanju. Izgubićete živce ako se zbog toga budete nervirali svaki put. Ne trošite energiju na nebitne stvari. Dječaci umiju da budu nestašni, vole da skaču, padaju, prosipaju i prave grozan nered. Sortirajte malo odjeću i odvojite odjeću za napolje i za školu, i tako riješite stvari.

9. Naučite ga da šutne loptu

Ili da drži štap za hokej, ili da vozi rolere, klizaljke, skije, ili da nacrta kuću, ili da zna razliku između Sliterina i Grifindora, ili riječi njegove omiljene pjesme… Budite u njegovom životu, ne kao posmatrač već kao aktivni učesnik.

10. Vodite ga napolje i na neka nova mjesta

Ugasite TV, stavite telefon da se puni, ne nosite čak ni foto-aparat. Samo izađite napolje. Posmatrajte svoje dijete, istražite svijet zajedno, postavljajte pitanja i odgovarajte na njegova. To je magično. Tako gradite buduće uspomene svoga djeteta.

11. Naučite ga da izgubi

Gubljenje je grozno. Ali niko nije stalno pobjednik. Kada izgubiš (utakmicu, partiju karata, trku…) osjećaš se ružno i razočarano. Ali i to je OK. Život nije uvijek bajka bez obzira na to koliko se majke trude da tako bude. Ono što je bitno je da ga naučite da nikad ne odustane od svojih snova, pa makar i izgubio nekoliko puta.

12. Odgovorite mu kada vas pita „Zašto…?“

Odgovorite mu, pa čak i ako ne znate, potražite odgovor zajedno. Pokažite mu gdje da pronađe odgovor. Postavite mu potpitanja kako bi sam došao do zaključka. Jednog dana kad bude želeo nešto nekog da pita, a bude ga sramota, znaće gdje da traži odgovor.

13. Podstaknite tatu da se uključi

Ali bez da vi govorite šta ko treba da radi. Tata bi trebalo isto kao i vi da uči i istražuje sa vašim sinom, da odgovara na pitanja i da se igra sa njim. Vaš sin će shvatiti da tata ima rješenje i odgovore za mnoge stvari, i čak i kad odraste tražiće savete od njega.

14. Ljubite ga

Mali dječaci su tako slatki i mazni (kao i devojčice). Mogu biti destruktivni i nagli u većem dijelu dana. Ali postoje ti momenti kada su ljubazni i osjetljivi i nježni. Ponekad i toliko, da se zapitate kako se to promijeni kada odrastu. Hajde da pokušamo da se to nikad ne promijeni tako što ćemo ih što češće ljubiti i maziti. I kad imaju 2 godine i sa 16 godina. Vi ste mama i imate prava na to. Ovo važi i za tate.

15. Neka vaša kuća bude dom

Neka zna da je kod vas sigurna zona, mjesto na koje se uvijek može vratiti. Čak i kada ode malo dalje. Neka zna da ga tu uvijek neko čeka i voli. Kada bude u haosu, zvaće vas da razgovarate. Vi ste njegova majka, njegova baza, njegova konstanta, kao sunce. To treba da znate i osejćate i vi i on.

Andrijana Maksimović, Zelena učionica

Tagovi: