M.J. (22) iz Malošišta koja je 12. decembra svoju tek rođenu djevojčicu bacila u kontejner ispred svoje kuće, počinila je krivično djelo ubistvo djeteta pri porođaju u pokušaju za šta Krivični zakonik predviđa kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Osnovno javno tužilaštvo u Nišu koje vodi istragu nezapamćenog slučaja, ovim povodom se oglasilo i saopštilo da su se u radnjama ove djevojke stekla obilježja ovog krivičnog djela.
Međutim, da bi ova djevojka bila kažnjena za zaista brutalan čin prema novorođenčetu, neophodno je da se vještačenjem njene uračunljivosti ustanovi da je bila svjesna svojih radnji i posljedica svojih postupaka. Ukoliko vještačenje potvrdi navode njene rodbine i komšija, da je dvadesetdvogodišnjakinja zaostala u duševnom razvoju ne samo što će izbjeći zatvorsku kaznu nego će se i ona tretirati kao žrtva i to krivičnog djela obljuba nad nemoćnim licem za koje će odgovarati otac njenog djeteta, prenosi Telegraf.
Krivični zakonik u članu 179 predviđa da “ko nad drugim izvrši obljubu ili sa njom izjednačen čin iskoristivši duševno oboljenje, zaostali duševni razvoj, drugu duševnu poremećenost, nemoć ili kakvo drugo stanje tog lica usljed kojeg ono nije sposobno za otpor, kazniće se zatvorom od pet do dvanaest godina”. Međutim, u ovom slučaju muškarac koji je seksualno zloupotrijebio djevojku mogao bi da iza rešetaka provede čak 15 godina. U stavu 2 istog zakonskog akta navodi se da “ako je usljed djela iz stava 1. ovog člana nastupila teška tjelesna povreda nemoćnog lica ili ako je djelo izvršeno od strane više lica ili na naročito svirep ili naročito ponižavajući način ili je učinjeno prema maloljetniku ili je djelo imalo za posljedicu trudnoću, učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina“.
Bratislav Timotijević, dugogodišnji inspektor niške policije sada u penziji kaže da ako su tačni navodi iz medija da je djevojka imala poteškoća u duševnom razvoju, nema sumnje da postoji ovo krivično djelo.
"Kada je u pitanju nemoćno lice, što je kako sam čuo ovdje slučaj, bitno je znati da pristanak djevojke ne isključuje odgovornost osobe koja je sa njom imala seksualni odnos. Njen pristanak čak nije ni olakšavajuća okolnost za počinioca jer žrtva nije na tom nivou psihičkog razvoja da bi mogla samostalno da donosi odluke. Svaki seksualni kontakt sa psihički zaostalom osobom od strane osobe stabilnog duševnog zdravlja predstavlja biće krivičnog djela obljuba nad nemoćnim licem. Jedino da je i muškarac, u ovom slučaju otac djeteta takođe zaostao, to može da se uzme u obzir kao olakšavajuća okolnost“, objašnjava Timotijević.
Kako kaže za ovo djelo propisane su stroge kazne jer je uvijek učinjeno sa umišljajem.
"Onaj ko vrši ovo krivično djelo u najvećem broju slučajeva svjestan je svojih radnji i posljedica svojih postupaka dok žrtva to nije. Dakle, za postojanje ovog djela je bitno da je žrtva u takvom psihičkom stanju da ne može da shvati značaj svojih radnji a još manje posljedica koje mogu nastupiti što se ovdje i desilo. Potenciram, da se izvršioci ovih djela najčešće brane postojanjem pristanka žrtve, koji je u ovom slučaju potpuno irelevantan. Pristanak žrtve nije ni od kakvog značaja jer ona ne zna šta joj se dešava i kakve su posljedice. Stroge kazne propisane za ovo djelo treba da budu nauk svima onima koji zloupotrebljavaju stanje ovakvih osoba radi zadovoljavanja svojih seksualnih nagona“, zaključuje Timotijević.
Dok istragu ubistva djeteta pri porođaju u pokušaju vodi Osnovno javno tužilaštvo u Nišu, nadležnost za postupanje kod krivičnog djela obljube sa nemoćnim licem je u rukama Višeg javnog tužilaštva. Mada se ova pravosudna institucija ovim povodom još nije oglasila, sve ukazuje da istražne radnje koje sprovode njihove kolege iz Osnovnog javnog tužilaštva, treba da obezbijede dokaze i za procesuiranje oca djeteta, odnosno izvršioca obljube sa nemoćnim licem.
Na to ukazuje što je posteljica porodilje uzeta radi DNK vještačenja, mada bi s obzirom na to da je dijete pronađeno, i njegov biološki materijal mogao biti upoređen sa potencijalnim osumnjičenim da je otac bebe. U ovom slučaju, policija ne bi trebalo da ima težak posao da pronađe osobu koja je odgovorna za trudnoću M.J. jer su i njeni roditelji i rodbina, ali i komšije, viđali muškarce koji su ulazili u njenu kuću bez ijednog racionalnog razloga za posjetu neke druge vrste.
Njena majka J.J. je kazala da je na policijskom saslušanju označila kao oca djeteta, radnika doljevačkog komunalnog preduzeća koji je sa svojim kolegama bio zadužen za održavanje higijene, pa i pražnjenje kontejnera u kojem je tek rođena beba završila. Svjedok koji bi takođe mogao da bude policiji veoma koristan je i njihov blizak rođak i komšija B.J. koji je kazao da je djevojčinog oca upozoravao da ne prima te muškarce u kuću i naglasio da je djevojka od djetinjstva duševno zaostala te da joj se stanje pogoršavalo jer se uopšte nije liječila. Za to je okrivio njenog oca jer, kako je kazao, nije djevojci obezbijedio ni lična dokumenta, a kamoli zdravstvenu knjižicu, što je potvrdila i njena majka J.J.
I komšija sa kojim su mediji imali priliku da razgovaraju Miodrag Milenković, takođe je potvrdio da su djevojku stalno “posjećivali” muškarci iz doljevačkog komunalnog preduzeća, da je ona ima psihičkih problema te da cijela porodica živi u izuzetno teškim uslovima.
Obljubu nad nemoćnim licem kao jedno od najtežih krivičnih djela iz korpusa djela protiv polnih sloboda, prepoznata je i u najnovijem prijedlogu izmena Krivičnog zakonika zbog čega bi, ako bude usvojen, izvršioci mogli da budu osuđeni i na doživotnu robiju. U ovom konkretnom slučaju to nije moguće jer se na izvršioce primjenjuje zakon koji je važio u vrijeme izvršenja djela.
Da podsjetimo, novorođenče je iz kontejnera izvukao Bojan Zlatanović, koji se zatekao u blizini nakon čega ga je preuzela pedijatrijska ekipa doljevačkog Doma zdravlja i transportovala ga u Dječju internu kliniku u Nišu. Majka djeteta se takođe nalazi u bolnici s obzirom na to da se radi o porodilji, odakle će biti upućena u Psihijatrijsku bolnicu u Gornjoj Toponici, na vještačenje.
Glas Srpske
Podjeli: