Treba li bebi zabranjivati cuclu?

Neku sasvim malu djecu povremeno može smiriti jedino cuckla varalica i roditelji zbog toga ne bi trebali biti zabrinuti, piše u zadnjem broju njemačkoga časopisa o porodičnom zdravlju "Junge Familie".

Njemački naučnici tvrde da su moderne anatomski napravljene cucle puno bolje za djetetovu čeljust od prsta. Naime, sisanje palca može uticati na razvoj djetetovih zubića. Poznata je ortodontska anomalija pod nazivom "otvoreni zagriz".

Osim važnosti anatomskog oblika u izboru cucle, roditelje treba upozoriti da izbjegavaju njezino umakanje u zaslađene sokove ili hranu, kako bi se spriječio nastanak karijesa mliječnih zuba.

Oni ne moraju uskraćivati djeci cuclu do treće godine života, no nakon toga bi naviku trebalo prekinuti, ali postupno i pritom djetetu pomoći.

Upravo s navršene tri godine dijete već sasvim dobro govori, uživa u druženju s vršnjacima pa u zanosu igre može satima zaboraviti na cuclu. Ako je tužno, umjesto da počne sisati palac ili cuclu, svoje će osjećaje iskazati riječima, a to znači da mu cucla više ne mora biti najbolja tješiteljica.

U nekim zemljama svijeta djeca, pri odvikavanju, objese cuclu na posebno projektovano stablo. I dobra vila može pomoći, ukoliko dijete koje je odbacilo cuclu nagradi malim poklonom.

Siliti dijete da odjedanput prestane koristiti cuclu nije pametan potez. Može biti i kontraproduktivno, smatraju njemački stručnjaci. Trogodišnjaci su, primjerice u stanju cijeli dan biti bez cucle, no prije spavanja ili u nekim posebnim prilikama ona će im i dalje biti potrebna i to im ne treba uskratiti, prenosi jutarnji.hr 

Tagovi: