Bara Tišina proglašena zaštićenim staništem

Vlada Republike Srpske proglasila je močvarno - barski kompleks Tišina kod Šamca, zaštićenim staništem četvrte kategorije. To znači da će kompleksom biti planski upravljano radi očuvanja populacija divljih vrsta i njihovih zajednica i da će biti zabranjene sve aktivnosti i radnje koje bi oštetile stanište.

Tišina je jedna od malobrojnih kontinentalnih bara u plavnom području rijeke Save i predstavlja značajan faktor hidrološke stabilnosti i zaštite od poplava. Sada kada je dobila  status zaštićenog staništa, biće stvoreni uslovi za uređenje ovog područja, obnovu i očuvanje jedinstvenog ekosistema, rekao je Jovica Sjeničić, predsjednik Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta iz Banjaluke.

- Bara Tišina će sada biti u funkciji razvoja ovog područja, a značajno je i to što će se planski raditi na poboljšanju hidroloških uslova,  pošumljavanju i osiguravanju opstanka ugroženih vrsta - rekao je Sjeničić.

On je naveo da prema registru DIZB-a na području bare Tišina ima oko 150 vrsta ptica, 20 vrsta riba od kojih su mnoge ugrožene i kojima je ovo područje jedno od posljednjih staništa.

Mještani vide priliku za eko-turizam

Mještani Grebnica prvi su prepoznali vrijednost bare Tišina, a u njenoj zaštiti i uređenju vide priliku i za razvoj eko-turizma.

Slavko Blažanović živi u neposrednoj blizini bare i kaže da je ona prepuna raznih ptica i da mu neke čak dolaze i u dvorište.

- Prošle godine smo brinuli o mladim labudovima, hranili smo ih dok nisu ojačali i onda ih vratili u baru - kaže Slavko.

On je, kaže, veoma zadovoljan što je bara proglašena zaštićenim staništem jer će sada ljudi više brinuti o ovom prirodnom blagu.

Dugotrajna procedura

Društvo za istraživanje i zaštitu biodiverziteta iz Banjaluke prije dvije godine izradilo je Studiju zaštite i razvoja bare Tišina, na osnovu koje je Skupština opštine Šamac uputila inicijativu Zavodu za zaštitu kulturno- istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske za pravnu zaštitu tog područja.

Vedrana Mihaljčić, načelnica Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove u opštini Šamac kaže da je značaj bare Tišina za opštinu Šamac višestruk.

- Ovo je izvrsna prilika za razvoj privrede i poljoprivrede, posebno turizma. Opština Šamac će u naredne dvije godine usvojiti program upravljanja zaštićenim područjem bare Tišina u kome će biti jasno definisano šta je to što se može raditi na tom području, odnosno  šta je dozvoljeno i u skladu sa zakonom - kaže Mihaljčićeva.

U opštini Šamac planiraju uređenje ovog područja i izgradnju turističke infrastrukture, dok su Društvo za istraživanje i zaštitu biodiverziteta iz Banjaluke i ornitološko društvo “Naše ptice” iz Sarajeva, započeli realizaciju projekta revitalizacije tradicionalnog stočarstva na pašnjacima uz baru Tišina.

Močvarno-barski kompleks Tišina sastoji se od Male Tišine, Velike Tišine, Odmuta i povremenog vodotoka Žandrak.

M. L.