Presuda Suda BiH zaustavlja samovolju na tenderima

Sud BiH donio je presudu kojom se ugovorni organi onemogućavaju da ubuduće samovoljnim tumačenjem Zakona o javnim nabavkama eliminišu učesnike tendera, otkriva CAPITAL.

Sud je poništio zaključak Federalnog ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kojim je firma „MR Tim“ iz Banjaluke diskvalifikovana sa tendera za rekonstrukciju radnih prostorija ovog ministarstva uz obrazloženje da „nije na nesumnjiv način utvrđeno da je uplaćena naknada za pokretanje žalbenog postupka“.

Advokat ove firme Aleksa Prole objašnjava da je posljednjim izmjenama Zakona o javnim nabavkama uvedeno pravilo da se uz žalbu dostavlja i dokaz o uplati naknade za pokretanje žalbenog postupka, ali da je to vrlo nespretno definisano u zakonu.

„Taj član kaže da je potreban dokaz o plaćenoj naknadi za pokretanje žalbenog postupka na osnovu kojeg se može nesumnjivo utvrditi da je transakcija izvršena. Od početka smo upozoravali da su ugovorni organi masovno počeli zloupotrebljavati zakonsku terminologiju, tvrdeći da „ne mogu nesumnjivo utvrditi da je transakcija izvršena“, kaže Prole.

On dodaje da je apsurdno da se ugovornim organima da nekontrolisano ovlaštenje da utvrđuju da li je uplata „nesumnjivo“ izvršena ili nije. Na osnovu toga, nastavlja on, ugovorni organi su odbacivali žalbe i praktično okončavali postupak, jer nije postojao efikasan pravni lijek za takvo tumačenje.

„I dalje smatram da je ovakvo zakonsko rješenje neustavno i da se ne smije zbog toga odbacivati žalba, a to je sad potvrdio i Sud BiH. Nadam se da će ovo ubuduće biti sudska praksa i da ova presuda znači da ugovorni organi ne bi smjeli odbacivati žalbe kako im se prohtije, pod krinkom da nisu na nesumnjiv način utvrdili da je uplata realizovana“, kaže Prole.

Nažalost, on ističe da će u iščekivanju odluka Suda BiH svi postupci javnih nabavki već biti pravosnažno okončani.

„To još jednom dokazuje neefikasnost sistema javnih nabavki u BiH koji pogoduju isključivo ugovornim organima. Ponavljam, ostaje nada da će nakon ove odluke, ugovorni organi opreznije postupati sa pristiglim žalbama ponuđača, te da će se uspostaviti pravičniji sistem efikasne pravne zaštite“, ocjenjuje Prole.

U ovom konkretnom slučaju Sud BiH je utvrdio da je Federalno ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odbacilo žalbu firme „MR Tim“ kao neurednu zato što je ova firma uz žalbu dostavila neovjerenu elektronsku fotokopiju naloga za plaćanje kao dokaz o plaćenoj naknadi za pokretanje žalbenog postupka u iznosu od 750 KM.

„Sud je utvrdio da je firma „MR Tim“ uplatila naknadu za pokretanje žalbenog postupka u propisanom roku, te da je kao dokaz dostavila potvrdu o izvršenom plaćanju. Ova firma je u tužbi navela da na samom dokaznom dokumentu stoji „status: izvršen“, što znači da se ne radi o tome da je transakcija samo poslata na isplatu, već i da je zaprimljena u banci i realizovana“, navodi se u presudi donesenoj prošle sedmice u koju je CAPITAL imao uvid.

Dalje se kaže da je navedeno federalno ministarstvo kao ugovorni organ imalo dokaz o uplati sa naznakom da je nalog izvršen, te da nije bilo mjesta da se odbaci žalba firme „MR Tim“ kao ponuđača.

„Za odbacivanje, ukoliko razlozi postoje, ugovorni tuženi organ je morao dati valjanje razloge, odnosno pojasniti zašto ovakva uplata nije nesumnjiv dokaz o izvršenoj transakciji“, zaključio je sud.

CAPITAL.ba

Tagovi: