Zbog januarskih računa za struju skaču i šećer i pritisak

Živim sama. Na poslu sam desetak sati dnevno. Imam frižider, veš-mašinu i sušilicu za veš. Grijem sa na jednu klimu i na jedan radijator. Bojler mi, kao i u većini kuća, radi neprestano. I kada mi je došao januarski račun za struju nisam znala da li da se smijem ili da plačem, jer je na računu pisalo da sam potrošila 1.600 maraka.

Ovo za GERILU kaže Banjolučanka Milana O. koja je prije nekoliko dana dobila astronomski račun za struju. Kaže da je kontaktirala nadležno preduzeće, u ovom slučaju „Elektrokrajinu“ i da su joj rekli da je situacija takva kakva jeste.

Kazali su mi da je do greške došlo zbog čestih nestanaka struje tokom januara. Brojila se onda resetuju ili „polude“ i zbog toga iznosi budu ovakvi. Takođe su mi rekli da oni tu ne mogu ništa da urade osim da mi omoguće da ovaj račun platim na rate - kazala je ona.

Građani se na društvenim mrežama gotovo iz sata u sat žale na previsoke januarske račune za struju. Mnogi su bili daleko veće iznose od onih koje uobičajeno plaćaju.

Posljednja dva mjeseca nam struja nestaje gotovo svakodnevno. Kada je u januaru pao onaj „nezapamćeni snijeg“, nekoliko dana nismo imali struje. A onda nam je došao račun od 270 KM. Otišli smo da provjerimo o čemu se radi. Rekli su nam da su novi digitalni strujomjeri veoma osjetljivi i da „podivljaju“ usljed učestalog nestajanja struje. Po tom pitanju oni ne mogu ništa da urade osim da nam omoguće da taj račun platimo u nekoliko rata - istakla je jedna od Banjolučanki koja se javila našem portalu.

Bojan Marković kaže da još ne može čudom da se načudi januarskom računu za struju. Cijele godine plaća 40-50 maraka, a sada odjednom – 400 KM!

Niti sam šta drugačije radio, niti sam nešto drugo palio. Kao da imam pekaru u kući. Uopšte mi nije jasno. Majka živi sama u stanu, dobila je račun na kojem stoji da je potrošila 350 KM. I ništa ne možemo. Kažu nam da moramo da platimo. Za te pare smo mogli negdje otputovati na nekoliko dana - rekao je Marković.

Portparol „Elektrokrajine“ Predrag Klincov kaže da ovo preduzeće uobičajeno tokom zimskih mjeseci uvijek ima povećan broj pritužbi korisnika na ispostavljene račune za električnu energiju u odnosu na ostale mjesece u godini zbog uobičajeno većih računa usljed veće potrošnje.

Pored toga, činjenica je da su decembar 2024. godine i januar 2025. godine bili mjeseci sa iznadprosječno visokim nivoom potrošnje domaćinstava zbog povećanja potrošnje za zagrijavanje stambenih prostora usljed niskih temperatura vazduha koje se nisu bilježile godinama unazad. To je posebno izraženo u januaru zbog velikog broja praznika i neradnih dana kada građani češće borave u svojim domovima i duže tokom dana (i noći) troše električnu energiju za grijanje i druge potrebe - kazao je Klincov.

„Elektrokrajina“ je do sada, dodaje on, primila 676 osnovanih prigovora na visinu obračuna električne energije za januar što u odnosu na ukupan broj njihovih korisnika iznosi 0,25 odsto.

Najčešći razlog osnovanih reklamacija u protekla dva mjeseca je to što dijelu korisnika nije izvršeno redovno očitanje potrošnje za decembar zbog vanrednih sanacionih radova na elektro- mreži koji su se, usljed obilnih snježnih padavina, odvijali i u danima kada je predviđen popis potrošnje korisnika o čemu smo krajem decembra obavjestili javnost - kazao je Klincov.

Stoga je dijelu korisnika obračun potrošnje za decembar utvrđen izračunom u skladu sa odredbama Opštih uslova za isporuku i snabdijevanje električnom energijom, pa se jednom dijelu korisnika to odrazilo kako na januarski obračun potrošnje, tako i na visinu januarskog računa usljed povećanja cijene električne energije u Republici Srpskoj od 1. januara.

Svi korisnici koji sumnjaju u iskazani obračun potrošnje električne energije imaju pravo pisanim ili elektronskim putem uložiti prigovor svom snabdjevaču u roku za plaćanje računa, nakon čega će, u slučaju utvrđene opravdanosti prigovora, korisniku biti izvršena korekcija računa o čemu će dobiti obavjest uz naredni mjesečni račun za električnu energiju - istakao je Klincov.

Pravnik Milko Grmuša kaže da svi građani koji smatraju da su oštećeni treba da se obrate Elektroprivredi i da nakon toga ulože prigovor Regulatornoj komisiji za energetiku. Taj prigovor, kaže Grmuša, treba obrazložiti i dostaviti račune.

Ako su građani nezadovoljni konačnom odlukom, onda mogu da pokrenu upravni spor na sudu. Ako su ljudi uvjereni da nisu mogli da potroše toliko struje, nipošto ne smiju da prihvate plaćanje tih računa. Kada građani pogledaju te račune, a većina naših građana je pravno nepismena, i vide cifru od 1.500 maraka, oni dožive ozbiljan stres. Imaju pojačan napad panike, rastu i šećer i pritisak. Trebaju tražiti naknadu i te štete. Trebaju ići kod doktoru i sa tim nalazima podići tužbu protiv „Elektroprivrede“. Njihov posao je da održavaju mrežu, od mjesta gdje se struja šalje do gdje se isporučuje. Sve elemente na toj mreži moraju održavati ispravnim, a to se odnosi i na brojilo - kazao je Grmuša.

gerila.info

Tagovi: