Dodik uoči foruma u Banjaluci: Ukazati da je Republika Srpska u propaloj zemlji BiH

Predstojeći forum u Banjaluci u organizaciji Gold instituta predstavlja priliku da se ukaže da je Republika Srpska u neslobodnoj zoni, u jednoj propaloj zemlji koja se zove BiH, te da je dalje zadržavanje Srba na tom mjestu – egzistencijalno opasno, poručio je lider SNSD-a Milorad Dodik.
On je istakao da će se na tom forumu govoriti i o ekonomskim i drugim projektima i da se sutra u toku noći vraća iz Moskve u Banjaluku zbog tog događaja, ali da se kroz koji dan opet vraća u Rusiju, i to u Sankt Peterburg, gdje će pod pokroviteljstvom ruskog predsjednika Vladimira Putina biti održana Ekonomska konferencija, na kojoj će učestvovati.
– To simbolično govori upravo o našem pokušaju da održimo dobre odnose sa jednima i drugima, Istokom i Zapadom. Mi samo želimo da prikažemo koja je naša pozicija – izjavio je Dodik medijima iz Republike Srpske u Moskvi, gdje će učestvovati na Međunarodnom forumu o bezbjednosti.
Dodik je istakao da učešća na ovim međunarodnim forumima predstavljaju priliku da se ukaže da Republika Srpska želi da se na miran način razumije njena pozicija i da nađe rješenje koja neće izazvati bilo kakvu eskalaciju sukoba.
– Bez obzira na to što Bakir Izetbegović, /Elmedin/ Konaković i neki drugi tamo stalno nešto prijete da će uraditi, mi savršeno dobro znamo da oni sami nemaju nikakvog resursa i da to ne može… Ali, nisu oni važni – rekao je Dodik.
On je naglasio da velike sile imaju uticaj, ali i da sve više ušiju u Evropi, Americi i Rusiji, čuju stavove Republike Srpske kao realne i kao one što ne žele nikakvo zlo.
– Ako dva naroda ne mogu da budu u jednoj državi, zašto bi se neko silovao da bude tu? – upitao je Dodik.
Dodik smatra da je bolje živjeti kao susjedi, sa visokom ogradom između, jer po njegovom mišljenju samo to garantuje dugoročnu bezbjednost.
– Ovako, ako pokušavate da urušite ograde, onda nam samo postavljate probleme koji će moći da ugroze našu zajednicu. U svemu tome ćemo danas u Moskvi i sutra i prekosutra u Banjaluci simbolično pokazati taj naš pukušaj da to uradimo. Nekima će smetati – nama uopšte ne smeta. Možda nam je malo naporno, ali svakako je potrebno da to činimo – rekao je Dodik.
Lider SNSD-a je izrazio zadovoljstvo što predsjednik Gold instituta Majkl Fin, koji je američki general i bivši savjetnik Donalda Trampa za nacionalnu bezbjednost, na prvi Evropski samit o ekonomiji i bezbjednosti u Banjaluku dovodi značajne ljude.
– Drago mi je da će vidjeti da je Banjaluka u političkom smislu sređena državna i društvena zajednica, da ima svoj mir, dinamiku, kulturu i ljepotu i da razumiju da se mi upravo borimo za to, a ne za nešto što nije naše – ukazao je Dodik.
On je napomenuo i da je bošnjačka politika, bez obzira na to o kojoj političkoj partiji je riječ, neprijateljski nastrojena prema Republici Srpskoj.
– Oni su nama politički i egzistencijalni neprijatelji, mi njih na taj način treba da posmatramo, a ne kao na nekoga s kim ćemo pokušati da gradimo neki zajednički život. Nije moglo 70 godina u bivšoj Jugoslaviji, nije moglo 30 godina u ovakvoj BiH. Zašto bi onda neko naivno vjerovao da je to moguće u nekoj budućnosti – upitao je Dodik.



