Njemačka ostala bez gotovo 190.000 firmi
U Njemačkoj je prošle godine sa tržišta nestalo gotovo 190.000 firmi. U pojedinim sektorima broj zatvaranja naglo je porastao, a među razlozima su visoki troškovi energije, nedostatak kvalifikovanih radnika, ali i sve veći problem pronalaska nasljednika koji bi nastavili poslovanje.
Kako prenosi Fenix-magazin pozivajući se na njemačku novinsku agenciju DPA, tokom prošle godine zatvorene su 187.744 firme, što je najveći broj u gotovo dvije decenije.
U poređenju sa prethodnom godinom, broj zatvorenih firmi povećan je za gotovo deset odsto, pokazala je zajednička godišnja analiza agencije za poslovne informacije Creditreform i Lajbnicovog centra za evropska ekonomska istraživanja (ZEW) u Manhajmu.
Podaci za prethodne godine preračunati su korištenjem proširene baze podataka. Posljednji put je veći broj zatvaranja firmi na nivou cijele Njemačke zabilježen 2007. godine, kada ih je ugašeno gotovo 208.000. U 2025. godini zabilježen je drugi uzastopni rast.
– Dinamika krize sada prožima cijelu privredu – rekao je Patrik-Ludvig Hancš (Patrik-Ludwig Hantzsch), šef ekonomskih istraživanja u Creditreformu.
– Za razliku od prethodnih godina, sada prestaju da rade čak i firme koje su inače zdrave – dodao je.
Mnogi ugostitelji odustaju
Prema analizi, broj zatvaranja porastao je za godinu dana u gotovo svim sektorima, a posebno snažno u ugostiteljstvu.
Tokom 2025. godine vrata je zatvorilo oko 15.000 restorana i hotela, što je 15 odsto više nego godinu ranije.
– Niža stopa PDV-a, koju je njemačka vlada uvela kako bi podržala ugostiteljstvo, očigledno nije uspjela da ublaži nesigurnu situaciju u ovom sektoru – navodi se u analizi.
Od 1. januara 2026. godine na hranu u njemačkom ugostiteljstvu primjenjuje se snižena stopa PDV-a od sedam odsto.
Negativan trend nastavljen je i u zdravstvenom sektoru, gdje se problem zatvaranja ordinacija bilježi već desetak godina.
Sa gotovo 11.000 zatvaranja, njihov broj u ovom sektoru sada je približno dvostruko veći nego 2008. godine.
Samo tokom prošle godine zatvoreno je gotovo 5.500 ljekarskih ordinacija, što predstavlja rast od gotovo četvrtine, odnosno 23 odsto, u odnosu na 2024. godinu.
Jedan od ključnih razloga je odlazak ljekara u penziju i nemogućnost pronalaska ljudi koji bi preuzeli njihove ordinacije. Problem nije ograničen samo na ruralna područja.
Njemačka privreda u krizi
U industrijskom sektoru ugašeno je oko 11.000 firmi, deset odsto više nego godinu ranije.
Stručnjak Creditreforma Hancš ranije je, govoreći o rastu broja nesolventnih kompanija, upozorio na “krizni stisak” koji njemačku privredu pogađa “sa dvije strane”.
Na jednoj strani su geopolitički poremećaji, među kojima su spor oko iranskog nuklearnog programa i američke carine, dok su na drugoj visoke cijene energije i pretjerana domaća birokratija.
Istraživačica ZEW-a Sandra Gotšalk (Sandra Gottschalk), međutim, ističe da je samo 13 odsto od gotovo 190.000 zatvaranja firmi zabilježenih prošle godine bilo posljedica stečajnih postupaka.
Većina firmi prestaje da posluje gotovo bez velike pažnje javnosti.
– Sve više firmi zatvara se jer vlasnici odlaze u penziju i ne mogu da pronađu nasljednika. Gotovo trećina svih dobrovoljnih zatvaranja sada je posljedica starosti, znatno više nego prije 10 ili 15 godina – objasnila je Gotšalk.



